Zasady publikowania czasopism naukowych
w Wydawnictwie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Czasopisma naukowe wydawane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu działają zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 1984 roku Prawo prasowe (Dz.U. 1984, nr 5, poz. 24, z późn. zm.) i mają za podstawowe zadanie upowszechnianie wyników badań naukowych z danej dyscypliny naukowej, określającej zakres tematyczny czasopisma.
Przy wydawaniu czasopism naukowych obowiązują następujące zasady generalne:
I. RECENZOWANIE
- Nabór i recenzowanie artykułów odbywa się za pośrednictwem systemu naboru i recenzowania artykułów SENIR.
- Wstępnej selekcji artykułów dokonują sekretarz, redaktor naczelny oraz redaktor tematyczny.
- Recenzja artykułów jest sporządzona na formularzu recenzji stosowanym w Wydawnictwie Uniwersytetu Ekonomicznego.
- Recenzentem artykułu zamieszczonego w czasopiśmie naukowym jest samodzielny pracownik nauki z obszaru naukowo-badawczego, który jest przedmiotem publikacji (w uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się możliwość odstępstwa od tej zasady).
- Między autorem artykułu a recenzentem nie występuje konflikt interesów, za który uznaje się bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt), relacje podległości zawodowej, bezpośrednią współpracę naukową w ciągu ostatnich dwóch lat.
- Artykuł jest oceniany przez dwóch niezależnych recenzentów.
- Recenzję uznaje się za negatywną, gdy co najmniej w jednym z poniższych trzech kryteriów oceny artykuł uzyskał ocenę niedostateczną:
- zastosowane metody badawcze,
- poziom merytoryczny,
- dobór i wykorzystanie literatury przedmiotu.
- Warunkiem opublikowania artykułu są dwie pozytywne recenzje
- W uzasadnionych wypadkach artykuł może być skierowany do trzeciej recenzji – gdy dwie wcześniejsze recenzje przynajmniej w jednym z następujących kryteriów oceny:
- zastosowane metody badawcze,
- poziom merytoryczny,
- dobór i wykorzystanie literatury przedmiotu
- Ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia, odrzucenia lub skierowania artykułu do trzeciej recenzji podejmuje Redaktor Naczelny czasopisma, a stosowne wyjaśnienia przedkłada Redaktorowi Naczelnemu Wydawnictwa.
- Nazwiska recenzentów artykułu wchodzącego w skład czasopisma naukowego nie są znane osobom zainteresowanym (autorowi).
- Lista recenzentów danego czasopisma jest zamieszczana w ostatnim numerze czasopisma w danym roku.
II. FINANSOWANIE
- Czasopisma naukowe wydawane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu są finansowane lub współfinansowane ze środków uczelni.
- Autorzy nie otrzymują honorarium za napisanie artykułu.
- Autorzy nie będący pracownikami Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wnoszą opłatę za opublikowanie artykułu zgodnie z Zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w sprawie stawek obowiązujących w Wydawnictwie.
- Doktoranci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu nie wnoszą opłaty za opublikowanie artykułu.
III. ZASADY FORMALNO-ORGANIZACYJNE
- Autorzy artykułów nie będący pracownikami Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu podpisują oświadczenie, w którym przenoszą autorskie prawa majątkowe do artykułu na Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.
- Objętość jednego numeru czasopisma naukowego wynosi nie mniej niż 8 ark. i nie więcej niż 12 ark. wyd. (możliwe są niewielkie odstępstwa od tej zasady uzasadnione względami merytorycznymi).
- Objętość artykułu naukowego nie może być mniejsza niż 0,5 ark. i nie większa niż 1,0 ark. wyd.
- W czasopiśmie naukowym artykuły autorów nie będących pracownikami Uniwersytetu Ekonomicznego mają stanowić nie mniej niż 50% objętości ogólnej numeru czasopisma.
- W jednym numerze czasopisma naukowego wśród autorów nie będących pracownikami Uniwersytetu Ekonomicznego nie mogą dominować autorzy afiliowani w tej samej uczelni.
- Dla zapewnienia cykliczności i terminowości wydawania czasopisma naukowego (kwartał roku kalendarzowego) na etapie opracowania planu wydawniczego Wydawnictwo w porozumieniu z redaktorem naczelnym czasopisma ustala termin jego złożenia w Wydawnictwie.
- W ramach promocji czasopisma Wydawnictwo wysyła bezpłatnie 20 egzemplarzy danego czasopisma do instytucji naukowych wskazanych przez redaktora naczelnego czasopisma.
- Przy czasopiśmie naukowym działa Rada Naukowa – gremium opiniodawczo-doradcze oraz Komitet Redakcyjny.
- Komitet Redakcyjny czasopisma naukowego powoływany jest przez Prorektora ds. Nauki Uniwersytetu Ekonomicznego spośród pracowników etatowych Uniwersytetu na wniosek Senackiej Komisji Wydawniczej.
- Komitet Redakcyjny powoływany jest na kadencję władz rektorskich.
- Członkowie Komitetu Redakcyjnego proponują spośród swojego grona kandydatów na redaktora naczelnego, którego powołuje Prorektor ds. Nauki.
- Funkcja redaktora naczelnego ma charakter kadencyjny.
- Skład Komitetu Redakcyjnego umieszczony jest w każdym numerze danego czasopisma naukowego.
- Posiedzenia Komitetu Redakcyjnego odbywają się przynajmniej raz w roku i są zwoływane przez Redaktora Naczelnego czasopisma. W posiedzeniach Komitetu Redakcyjnego mogą uczestniczyć członkowie Rady Naukowej.
- W posiedzeniach Komitetu Redakcyjnego uczestniczy Redaktor Naczelny Wydawnictwa.
- Komitet Redakcyjny współpracuje z Redaktorem Naczelnym Wydawnictwa w bieżących sprawach związanych z publikowaniem czasopisma.